Mart 30, 2021

Live chat

ile admin

Live chat kelimesini inceleyeceğiz. İnceledikten sonra kelimenin içeriği ve o tür yapıların içeriklerinden sizlere bahsedeceğiz. İnceleyeceğiz dediğimiz kelime Türkçe olmayan bir kelime. O nedenle incelememiz gerekli. Ne dir ki ? bu kelime Türkiye de de hayatımıza girmiş.  Bu kelime neyi ifade eder.? İşte bunlar ile alakalı çok detaylı bilgilere bu makalede erişeceğiz. Umuyoruz ki, sizleri iyice bilgilendirmiş olacağız. İnternet sadece Türk toplumunu değil, dünya toplumlarının her birinin hayatını ellerinden aldı. Yaşam türümüz, tarzımız, şeklimiz. İnternet siteleri ve bu tür yerlerden sohbetlere göre değişti. Hatta bu internet ve teknolojide yaşanılan gelişmeler, beslenme, yetişme, hatta bütün hayatımızı olumlu veya olumsuz etkiledi. İşte live chat dediğimizde ne olduğunu bilsek te, bilmesek te, kullandığımız bir internet uygulaması.

Live chat ve Türkiye.

Live Türkçe karşılığı “canlı” demek. Chat kelimesini ise, bütün sohbet sitelerine takılanlar bilir. “Sohbet” demek. ikisibir araya geldiğinde ise, “canlı sohbet” demek. Çoğu kimse chat kelimesinin sohbet anlamına

ome tv
okcupid

geldiğini bilmese de, kullanır. Mesela cümle içerisinde şu şekilde kullanıldığını duymuşsunuz dur. “chat sitelerinde chat eder o” işte burada chat kelimesinin Sohbet etmek, sohbet anlamına geldiğini bilmese de, kendi deyimleri ile, girip bu sitelerde chat ederler. Bizim deyişimiz ile, sohbet ederler. Bir cümlenin, bir kelimenin, yarısı Türkçe, yarısı İngilizce olmaz. Örneğin Sesli chat  diye siteler kurulmuştur. Sesli Türkçe, ama chat kelimesi sohbet kelimesinin İngilizcesi. Bu kelimeyi bu şekilde kurmak, doğru değildir. Ya speak chat diyeceksiniz İngilizce olarak veya sesli sohbet diyeceksiniz Türkçe olarak.

Yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi Live canlı demek, chat sohbet demek; ikisi yan yana gelince de, Türkçe olarak canlı sohbet anlamına gelir. Peki hangi siteler bun live chat sitesine örnek sitelerdir? Bunlara ve içeriklerine de bir göz atalım.

Canlı sohbet siteleri nelerdir?

okcupid sitesi; Tamamen  yabancı alt yapısı ile, kendisini flört sitesi olarak tanıtan bir sitedir. Burada sohbet edebilmek için, çok detaylı üyelik şartları var. Telefonunuza kadar istiyor sizden. Okcupid sitesi  çok yaygın bilinen bir site değil ülkemizde. Fakat Türkiye de de yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Dünyada bayağı bir yer edindi. Live chat edilir bu site de de, fakat, bilinen siteler gibi değil. O nedenle fazla kullanımı olmaya bilir. Bu tür sohbet sitelerinde kullanıcılar telefon,adres gibi özellerini vermekten kaçınır. Okçupid üyelik için bu bilgileri istiyor.

Omegla sitesi:  Omegla Türkiye de çok fazla bilinen bir live chat türüdür. Hatta omegla ismi Türkiye de şekillenmiştir. Aslı omegle olan bu canlı sohbet türü, Türkiye de omegla şekline gelmiştir. okcupid sitesine oranla çok farklıdır. Omegla sitesi, üyelik istemez, özel bilgilerinize gerek duymaz. Rastgele girersiniz, rastgele sohbet edersiniz. Bu sebeple de okcupid sitesine göre çok daha fazla kişiye hitap ediyor.

Ome tv sitesi. Ome tv sitesi live chat olsun, rastgele chat olsun, kameralı sohbet olsun. Her türlü sohbet şekline fark atacak bir kullanıcıya sahiptir. Omegla ile aynı sohbet panelini kullansa da, dünyada en çok bilinen live chat türüdür. Her yerden, her ülkeden, her yaştan, her cinsten, insan bu sitede sohbet ederdi. Var olan sohbet sitelerinin içerisinde en fazla kullanıcıya sahip sitedir. Ome tv googlede de 2021 yılının en çok aranan kelimeleri arasındadır. sirine.net sitemiz ile de bu ome tv kelimesinde birinci sayfada yer alabildiğimiz zamanlar vardı.

İşte kısaca live chat, Türkçesi, canlı sohbet demek olan, bir sohbet terimidir.  Sohbet etmek için canlı kişiler ile edildiğini ifade etmek için, live denilir. Bu kategoride saydığımız sitelerin 100 lerce katı site mevcuttur.