Home » Dini Konu » Uhud Savaşı

Hicretin üçünçü yılı 11 Şevval Cumartesi. Yenilgiyi hazmedemeyen Mekkeli müştikler bunun intikamını alöak için and içmilerdi. Bubunun için üçbin kişilik bir ordu ile Medine’ye doğru yola çıktılar. Orduda Habeşistan’li köle Vahsi de bulunuyordu. Sahibi eğer Hamza’yı öldürürse onu ödüllendireceğini söylemişti.
Bu konuda çok ustaydı. Bunu duyan Ebu Süfyan’ın karısı Hid’de Hamza’yı öldürdüğünde ona ödül vermeyi vaad
etti.Müslümanlar onların bu düşüncelerini öğrenmekte gecikmediler ve her iki taraf da savaş hazırlıklarına başladılar.
Savaşın seyri, bir önceki Bedir Savaşında olduğu gibi müslümanlarin lehine ilerliyordu. Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, okçularına her ne surette olursa olsun asla yerlerinden ayrılmamalarını tembihlemişti. Bir ara öyle bir an gelmişti ki savaş meydanını terketmeye başladılar. Okçular, ilk saflardaki arkadaşlarının ganimet kazanmak için giriştikleri çabayı görebiliyorlardı.Bundan dolayı okçular da savaş istediler. Liderleri Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in ne olursa olsun yerlerinden ayrılmamaları gerektiğini dair emrini hatırlattı. Fakat onlar dinlemediler.
Bir anda savaş müşriklerin lehine döndü. Öyle bir noktaya gelindi ki , artık kaçan kafirlerden bir kısmı da gelip mü’minlere arkadan saldırıyorlardı. Müslümanlar büyük kayıp verdiler. Sağ kalanlar da geri çekiliyorlardı. Müslümanlar geriye çekildikçe kalabalık da tepeye doğru yaklaşıyordu.
Savaşta Hz.Peygamber sallallahu ve sellem’in amcası Hz.Hamza, Vahşi tarafından sehit edildi. Bu savaşta Hz.Peygamber sallallahu ve selem de yaralandı. Bu savaşın müslümanlara bıraktığı en önemli ders, her ne şekilde olursa olsun emirlere itaatsizliğin kazanılmak üzere olan bir savaşı kaybettireceği gerçegidir.

0 thoughts on “Uhud Savaşı

 1. RENGİN diyor ki:

  SEVİYORUM sen deme desende bu böyle
  sesli chat sitesi

 2. KURT diyor ki:

  M.Yüzyıl vardı da e oda kültür sanat tarih dimi ama. =)
  sesli sohbet sitesi

 3. BELGİN diyor ki:

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Mart 2012 Programı : İzmir’de Sanat
  sesli chat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*