Home » Haber » ‘Seçmeli Kürtçe dersi’ sinyali mi?

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kesintisiz eğitime son veren tartışmalı teklifin görüşmelerine dün de devam edildi…

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile CHP’li Sezgin Tanrıkulu arasında geçen bir diyalog, ‘Seçmeli Kürtçe dersi mi geliyor’ sorusunu gündeme getirdi. Ancak Dinçer bunu doğrulamadı. Komisyon görüşmelerinde söz alan CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Bakan Dinçer’e ‘CHP anadilde öğrenim konusunda görüşlerini ortaya koymuştur.

Sizin bu konuda söyleyecekleriniz yok mu?’ dedi. Bu sözlere Dinçer, ‘Esnek bir yapı getirirken karşı çıkıyorsunuz. O konuda nasıl bir şey söyleyebiliriz’ karşılığını verdi.

NİYETİ GİZLEMEYİN
Tanrıkulu, ‘Hangi esneklik? Anadilde öğretim nerede?’ diye sorunca Dinçer, ‘Ben teklifi okuyunca görebileceğinizi varsaydım’ yanıtını verdi. Bunun üzerine Tanrıkulu, ‘Öyle bir niyet varsa açıkça ortaya koyun. Neden gizliyorsunuz’ dedi. Dinçer’in Tanrıkulu ile diyaloğunun ardından teklifin neresinde ‘anadilde öğrenim’ olduğu sorusu gündeme geldi.

Teklife alt komisyonda eklenen ‘Öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik ders oluşturulur’ maddesinin ‘Seçmeli Kürtçe’ ders de seçilebileceği yorumlarına neden oldu. 40’ın üzerinde milletvekilinin söz aldığı toplantıda tartışmalar da yaşandı. AK Partili Osman Çakır, ‘1932’den 1950’ye kadar bu ülkede Allah demek yasaktı’ şeklindeki sözlerine CHP’liler tepki gösterdi. Verilen aranın ardından özür dileyen Çakır, ‘Kastım ezandı. Haşa hepimiz Allahın kuluyuz’ dedi.

0 thoughts on “‘Seçmeli Kürtçe dersi’ sinyali mi?

 1. BARBAROS diyor ki:

  James Bond’a Adana’da şok!
  sesli sohbet

 2. GÖLEMEZ diyor ki:

  silersiniz, amaç en kaliteliye ulaşmak
  sesli sohbet

 3. TAHTACI diyor ki:

  Çocukları kafeden uzak tutmaya çalışan anne babalara bakın kendileri pc den kalkamıyorlar
  sesli chat sitesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*