Home » Makale » Ne için inşallah ne için maşallah?

sohbet in seslisi,yazılısı, işaretlisi anlaşa bildikten sonra hepsi sohbettir sesli sohbet siteleri sadece sanal alemde sohbetin gelişmiş halidir normal hayattada sohbetimizi sesli sohbet olarak yaparız konuşamayan amalar ise yazı ile veya işaret dili ile sohbetini ederler Ne kadar bilinçlidir bilinmiyor ama dini içerikli kelimeler hayatımızın hemen her yerinde. Bir şeyi beğenince maşallah, olası durumlar için ‘inşallah’ dökülüyor dudaklarımızdan.

Peki, bu kelimeleri doğru kullanıyor muyuz? Bir şeyi çok beğendiğimizde hemen ‘maşallah’ diyoruz, gerçekleşmesi muhtemel bir durum karşısında ‘inşallah’ dökülüyor dudaklarımızdan. Peki, bu kelimeleri kullanmanın ehemmiyetini biliyor muyuz? Her zaman söylediklerimizin farkında olarak mı konuşuyoruz? Cevap ‘evet’ ise neden “Sözlerin beni çok kırdı.” tarzında cümleler kurulur hayatta? Öyle ya, bir insan bile isteye sözleriyle başka bir insanı neden incitsinss? Ancak maalesef bir anda birçok işle meşgul olduğumuz günümüz dünyasında sözlerimizi her zaman ölçüp tartamıyoruz.

Kelimeler bazen hedef şaşırıyor ve kırgınlıkların, dargınlıkların kapısını çalıyor. Kırıcı sözleri hayatımızdan atmayı ümit edelim ve güzel kelimelerden, cümlelerden bahsedelim.Her zaman kötü sözleri alışkanlık edinmiyoruz ne de olsa. Dilimize dolananlar arasında bir Müslüman’ın ağzına en çok yakışan kelimeler de var. Mesela gün içinde kaç kere “İnşallah, maşallah, hayırlısı, Allah razı olsun” dediğimize dikkat ettiniz mi hiç? Bunlar ve benzeri dua, temenni kelimelerini gün içinde sıkça dillendiriyoruz birbirimize karşı. Bir yakınımız hastalandığında geçmiş olsun yerine “Allah acil şifa versin.”, yolculuğa çıkan birine “Allah yolunu açık etsin, hayırlı yolculuklar.” diyoruz. Yani kul olarak her daim Allah’ı anıyor, ondan istiyor, ondan bekliyoruz. Bu kelimeleri elbette iyi bir niyetle dile getiriyoruz. Ama her zaman bilinçli olarak söyleyip söylemediğimize dair kafa yordunuz mu? Öyle ya, bazen kaçış cümlesi olarak da çıkıveriyor ağzımızdan. Kararsız kaldığımız bir durumda “Hayırlısı olsun!” ya da “Allah bilir.” deyip geçiyoruz.

Şuurunda olsak bile bu sözleri kullanmanın ehemmiyetini ya da tam olarak ne anlama geldiklerini biliyor muyuz? işte arkadaşlar sesli sohbet veya bizim şuan okudugunuz yazı bile bir sohbet bakın bir birimize faydalı olduk dimi belki bilmediğimiz bir şeyi öğrendik sesli sohbet sitemizde daha çok şey öğrenecez

0 thoughts on “Ne için inşallah ne için maşallah?

 1. EYYUP diyor ki:

  ok güzel duruyo diyen insan acaba sen özenti değilmisin. converse ilk çıktığında güzel çıksın diye mi yapıldı. daha amacını bilmeden güzel duruyo diye giyip

 2. HATİCE diyor ki:

  “Günümüzde Müziğin Önemi” ( )

 3. PINAR diyor ki:

  entellektüel bir sohbet sadece tanrıyı bile sorguluyorlar, dalga geçiyor ve gülüyorlar bu yeterli

 4. ORHAN diyor ki:

  Facebook saniyede 6 Milyon’dan fazla sayfa gösterimi yapıyor, Her dakika 59.000’e yakın resim yükleniyor.

 5. BAHADIR diyor ki:

  ya bende bu işi bu tür siteleri sacma bulanalrı sacma buluyorum :D:D

 6. DUYGU diyor ki:

  “GÖZ” Sevileni Arar “SOHBET” Sevilenle Yapılır “DUA” Sevilene Edilir “UYKU” Sevilen İçin Kaçar “DÜNYA” Sevilenle…

 7. RÜŞTÜ diyor ki:

  Siyaset| Araklı Standında Sohbet!| ARAKLI’NIN HABER SiTESi aracılığıyla

 8. TUĞÇE diyor ki:

  evet harika bir calisma olmus ellerine sağlık..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*