Son güncellenme :09.05.2012 18:09

Anasayfa > Dini Konu > Mekke’nin Fethi

09.05.2012 Çar, 18:09

Mekke’nin Fethi

Mekkeliler ile Müslümanlar arasında Hudeybiye antlaşması yapılmıştı. Fakat Müşrikler Hudeybiye antlaşmasını bozdular. Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem kendilerine haber göndererek antlaşma şartlarına uymalarını istedi. Mekke’liler antlaşma şartlarına uymamakta ısrar ettiler. Yapılan görüşmelerden de sonuç alınamayınca, Hz.peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’yi fethetmeye karar verdi ve 10.000 kişilik bir ordu hazırlayarak Hicret’in sekizinci yılı Ramazan ayında Mekke üzerine yürüdü.

Mekkelilerin müslümanlara karşı koyacak güçleri yoktu. İslam ordusu dört koldan Mekke’ye girdi.Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’nin kan dökülmeden alınmasını istiyordu. İstediği gibi de oldu. Mekke kan dökülmeden fethedildi. Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem harem-i şerifi giderek Kabe’yi putlardan temizletti ve orada toplanan insanlara önemli bir hutbe irad etti. Peygamberimiz bu hutbesinde:Allah’ın birkiğini, insanların eşit olduğunu, geçmeşteki kan davalarının kaldırıldıgını anlattıktan sonra ayet-i kerimeyi okudu:Ey insanlar! Biz sizi bir ekekle bir dişiden yarattık. Tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık. Sizin Allah katınbda en şerefliniz, O’ndan en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah bilir ve işitir.

“(Hucurat; 13)Bu sözleri dinleyen Mekkeliler, vaktiyle Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’i öldürmeye kalkışmışlar, ilk müslümanlara dayanılmaz eziyetlerde bulunmuşlar, İslam’ın nurunu söndürmek için ellerinden geleni yapmışlardı. Şimdi boyunlarını bükmüş, haklarında verilecek kararı bekliyorlardı.
Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem kendilerine sordu:
“Ey Kureyş topluluğu! Hakkınızda ne yapacağımı sanıyorsunuz?”Onlar:
“Sen, asil ve şerefli bir kardeşsin.”dediler. Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem burada da büyüklüğünü gösterdi.
“Bugün sizi kınamak yok, hepiniz serbestsiniz.”Buyurdu ve hepsini affetti.

Mekke’yi fetheden Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, engin merhameti ve bağışlayacılığı ile de gönülleri fethetti. İnsanlığa en güzel ahlak ve fazilet dersi verdi. Mekke’nin fethedildiği gün öğle ezanını, Bilal-i Habeşi Kabe’nin damına çıkarak okudu. Namaz kılındıktan sonra Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Safa tepesine çıktı. Yeni müslüman olanlar da orada toplandılar. Önce erkekler, sonra da kadınlar biat ettiler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

GÜLDEN

sesli sohbet

01.06.2012, 1:57
ÇIRAKOĞLU

Sesli sohbet siteniz ciddi hoş
sesli sohbet

01.06.2012, 2:03
ALAY

sesli sohbet Odalarımızda olabilecek tatsızlıklarda lütfen İGNORE sistemini kullanınız.
sesli sohbet

01.06.2012, 2:03
TEKİN

Ya başka işiniz yokmu sesli sohbetmiş görüntülü sohbetmiş zamanınızı boşa harcıyorsunuz
sesli chat sitesi

01.06.2012, 2:12
KARACAN

sanat için öpüşürüm. aranızda sanatçı kız var mı.
sesli sohbet sitesi

01.06.2012, 2:31