Son güncellenme :09.05.2012 10:49

Anasayfa > Dini Konu > Hendek Savaşı

09.05.2012 Çar, 10:49

Hendek Savaşı

Ebü Süfyan kumandasında 10 bin kişilik bir ordu hazırlayan müşrikler, hicretin altıncı miladın 627’nci yılında Medine üzerine yürüdüler. Hz.Peygamber sallallahu ve sellem sahabeleriyle görüştü.Medine’
de kalarak düşmanı karşılamak kararını aldı. Üç bin kişilik bir İslam Ordusu hazırlandı. Ancak düşman çok kalabalık ve hazırlıklı olduğu için başka tedbirler araştırıldı. Sahabilerden Selman-ı Farisi’nin fikri üzerine, şehrin etrafına hendekler kazıldı. Bu Kazı işleri çok güç oldu. Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem çalışmalar sırasında büyük müjdeler verdi.
Kureş’in topladığı ordu, Medine’ye gelince, gördükleri hendek karşısında şaşırıp kaldı. Çünkü Arabistan’da şimdiye kadar böyle bir savaş tekniği görülmemişti. Bu hal onların moralini bozdu. Karargahlarını kurup beklemeye başladılar. Hendeği geçemedikleri için karşılıklı ok ve taş atmalarla kusatma 20 güne yakın sürdü. Şehirde açlık ve kıtlık müslümanları güç durumda bıraktı. Bu arada Kaynuka ve Nadir Oğulları Yhudileri, müslümanlarla andlaşma halinde olan Kurayza Oğulları Yahudilerini de kandırdı. Kuvvet çok büyük olduğu için, müslümanların işi bitirilecek gözüyle bakılıyordu. Mü’minler bu ihanet ile iki düşman arasında sıkışıp kaldı.
O sırada Gatafan kabilesi büyüklerinden Nuaym, gizlice müslüman oldu. Bu nazik devrede iyi bir hizmet yapmak istedi. Kureyşliler ve yahudiler arasındaki birliği hile ile bozuldu. Bu arada Allah-u Teala’nın lütfuyla çıkan bir fırtına her tarafı alt üst etti, soğuk ve yağmur da bastırınca müşrikler barınacak yer bulamadı. Yahudiler ise kalelerine çekildi. Moralleri iyice bozulan Kuryş ordusu da çareyi çekilmekte buldu. Müslümanlar en sıkışık bir halde , umulmadık şekilde kurtuluşa erdi. Hendek adı verilen bu savaşta müminlerden 5 kişi şehid düştü. Kafirlerden ise 4 kişi öldü.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

MERAL

sesli chat sitesi

18.06.2012, 3:09
ÖZER

sesli sohbet sitesi

18.06.2012, 3:12
YALNIZ

sesli chat

18.06.2012, 3:13
AYCAN

sesli chat sitesi

18.06.2012, 3:18
SENAL

bu ” sanat” camiasında ne kadar beyinsiz egoist ve yalancı insan var ya bıktım sizden
sesli sohbet sitesi

18.06.2012, 3:39