Son güncellenme :09.05.2012 17:27

Anasayfa > Dini Konu > Hayber’in Fethi

09.05.2012 Çar, 17:27

Hayber’in Fethi

Hayber, Suriye yolu üzerinde Yahudilerin oturduğu bir yerdi. Burada yedi kale vardı. Medine’den sürülen yahudilerin bir kısmı da burada ikamet ediyordu. Hayber Yahudileri Medine’ye saldırmak için bir plan hazırlamışlardı. Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bunlara elçi göndererek anlaşma teklif etti. Yahudiler, Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in teklifini kabul etmediler. Müslümanlara hücum etmek için Gatafan Arapları ile anlaştılar. Onlar, saldırıya geçmeden , müslümanlar daha önce davranarak 1600 kişilik bir ordu ile yola çıktılar. Üç günde Hayber’e vardılar, Yahudiler müslümanları görünce kalelerine
kapandılar.
Burada Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua etti:
“Ya Rabbi! Biz senden bu ülkenin, bu ülke ahalisinin, bu ülkedeki her şeyin iyiliğini isteriz. Onun halkının ve içindeki her şeyin şerrinden sana sığınırız.”
Önce Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem anlaşma teklif etti. Fakat Yahudiler teklifi reddettiler. Bunun üzerine savaş başladı. 10 gün devam eden şidetli çarpışma sonunda kaleler birer birer
alındı. Savaşta Müslümanlardan 10 şehit oldu. Yahudilerden 93 kişi öldürüldü.
Bazı Müslüman kadınlar da, örgü örerek kazandıkları ile askerlere yardım etmek, hastalara ilaç vermek, savaş alanında askere su dağıtmak üzere bu savaşa katılmışlardır.
Çaresiz kalan Yahudiler, barış istediler. Topraklarında kalarak çiftçilik yapmayı ve elde etikleri ürünlerinin yarasını Müslümanlara vermeyi teklif ettiler, istekleri kabul edildi. Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Yahudilere iyi davrandı. Buna rağmen, Yahudiler bir ziyafet vererek Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’i zehirlemeye kalkıştılar. Yemeğe zehir katıldığı Allah-u Teala tarafından Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’e bildirildi ve ağzına aldığı lokmayı dışarı atarak zehirlenmekten kurtuldu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

KADI

sesli chat sitesi

08.06.2012, 19:42