chp nereye yürüyor?


sirine

sirine

chp nereye yürüyor? siyaseten aslında yürümeyen sadece sokakalrda yürüye bilen bir parti artık chp ikidara yürüyemeyen chp anca her sokak kavgasında ve ancak devlete karşı hükümete karşı yapılan her yürüyüşte her eylemde “anca bu şekilde yürüye biliyoruz” mantığı ile iktidara yürümek yerine sadece sokaklarda cumhuriyet,Atatürk,laiklik vs gibi konularda yürüyüşler düzenleyerek yürüyorlar. Cumhuriyet bayramı etkinliğinde ataşehir den yürüyen ve onbinlerin katıldığı idda edilen bir yürüyüşü ballandıra ballandıra anlatılıyor 2016 yılında dün ki yaptıkları yürüyüşte işte bu ve bunun gibi yürüyüşlerde bile büyük bir kitleye ulaşamayan chp artık anca sokak sokak cadde cadde yürüye biliyor. İktidar hayali olmasa da spor amaçlı bakar isek meseleye güzel bir icraat.Chp ye iktidara yürüdüğü ve iktidar olduğu yıllara bir bakalım.14 mayis 1960 yılınd ayapılan genel seçimlerde ilk seçimlere giren demokrat parti yüzde 53 oy aldı ve tek başına iktidara geldi işte chp nin 1950 yılından sonra Adnan menderes milletin gözünü açtı ve millete hizmet yapıla biliyor doğru seçimler yapar ise millet hizmet geliyor mantığı ile 1950 yılından bu güne 2016 yılına kadar chp bir daha tek başına iktidar olamadı.bu dönemlerde de chp şunu düşünmedi dün kurulan bir parti seçimlere ilkkez giren bir parti yüzde 53 nasıl oy alır alır çünkü o demokrat partiye oy aldırtan chp nin yanlış politikalarıdır. sonrasına bakalım 1923 yılından bu yana siyaset arenasında var olan bir chp yüz yıllık bir parti yüz yılda yeni kurulan bir parti kadar iktidarda kalamamıştır acaba niye?

15 ekim 1961 yılında yapılan seçimlerde chp demokrat parti ile birlikte bir kualisyonla iktidara gele bildi ama bu koalisyonun ömrü İsmet İnönünün istifası ile 30 mayıs 1962 yılında sona erdi ve hemen akabinde..
2 inci koalisyon kuruldu 25 hazıran 1962 yılında CHP, bu defa YTP, CKMP ve bağımsız vekiller ile bir koalisyon daha kurdu. 2 Aralık 1963 tarihinde bu koalisyon da bitti.

3 inci kualisyon kuruldu çünkü ikinci koalisyonunda ömrü kısacık oldu .bu sefer mecliste bağımsız sayıları çoğalan nerede ise chp vekilleri kadar bağımsız vekiller var idi bu vekiller ile 25 aralık 1963 te bir koalisyon daha kuruldu bir bakın şuraya 4 yılda üç hükümet kuruldu bu bir beceriksizlik bu ülkeyi batağa sürüklemekten başka nedir ?

akabinde 14 ekim 1973 yılında ecevit liderliğinde chp seçimlerde birinci parti çıktı ama sandalye sayısı 180 i geçemedi
1977 yılında yine ecevit chp nin başında ve birinci parti chp ama iktidar olacak çoğunluğu alamadı işte 1977 yılı da chp nin son kez birinci çııktığı seçim oldu.

bu gün 2016 yılındayız 100 yıla yakın geçmişi olan bir parti çok partili sisteme geçildikten sonra 10 yıl iktidarda kalamamış ve 1977 yılından bu güne 40 yıldır chp bir adım yol alamamış bir kere iktidar olmayı geçtim 1960 dan bu güne iktidar dahi olamamış iktidara yürüyoruz diye sokaklarda yürüyen sadece devlete karşı yapılan gösterilerde boy gösteren bir partiden başka yürüdüğü bir yer olmayan bir parti oldu saçma sapan tutarsız bu gün başka yarın başka bir siyaset anlayışı ile Daha dün kurulan bir Ak parti ye karşı 15 yıldır 10 seçimde bir başarı elde edememiş ama yenilgiye de doymayan bir parti..

29 ekim 2016 da ordan yürümüş on binler eşlik etmiş bilmem ne birde iktidara yürüyünde milyonlar eşlik etsin :):) özür dilerim sanırım büyük bir hayalden bahsettim

chp nereye yürüyor? ile Benzer Yazılar:

30 Ekim 2016 Saat : 8:00
  Haber

“chp nereye yürüyor?” için 1 Yorum

  1. sirine dedi ki:

    sirine.net sirine sohbet ve eğlence sitesi

chp nereye yürüyor? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

şirinler Son Yazılar FriendFeed

Kategoriler

Son Yazılar

seslikal - sesliduy
seslikal sesliduy sesli chat