Home » Dini Konu » Bedir Savaşı

Kafiyelere Karşı korumak ve ALLAH-u Teala’nın dinini yaymak için verilen savaş izninden sonra Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Mekkeli müşriklerle yaptığı ilk savaş Bedir savaşıdır.Bu muhaberebede müslümanlar üç yüz on üç, müştikler dokuzyüzelli kişiydi.Hicretin ikinci yılı 17 Ramazan da iki ordu karşı karşıya geldi. Kureyşliler kat kat fazla olmalarına rağmen Allah’ın yardımı görüldü ve melekler de mü’minlerin yanında şavaştılar. Kafirler büyük bir hezimete uğradılar ve sayıca çok fazla olan orduları kaçmaktan başka çıkar yol bulmadılar. Savaş Bedir kuyularının yanında yapıldığı için bu ismi aldi.
Allah-u Teala ayet-i kerimede buyurdu ki:
”Andolsun,sizler güçsüz oldugunuz halde Allah size Bedir’de yardım etmişti. Allah’tan sakının ki, O’na şükretmiş olasınız,”(Al-i İmran’ 123)
Bedir harbinde ashab-ı kiram güç durumda kaldık ları sırada Hz.Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem: “Ya Rabbi! Bana vaadettiğin yardımı lütfen!” diye dua ettiğinde, Enfal süresinin 9. ayet-i kerimesi nazil olup, meleklerin müslümanlara yardım için gönderdikleri şöyle bildirilmiştir.
“O vakit siz Rabbinizden yardım diliyorsunuz. O da: “Ben işte ardarda bin melekle size yardım ediyorum” diye duanızı kabul buyurmuştur.”(Enfal; 9)
Savaşın sonunda Kafirler bozguna uğramış, galib gelenler Allah ve Rasülüne inananlar olmuştu. Aralarında Ebu Cehil gibi büyük kafirlerin de olduğu 70 kureyşli öldü, 70 kişi de esir düştü. Canını kurtarabilenler de ölülerine, mallarına bakmadan kaçtı. Mü’minler ise 14 şehid verdi, bol ganimet aldı. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem esirlere hoş davranılmasını emretti. Kafirlerin ölüsünü ise bir çukura doldurttu. Haber Mekke’ye ulaşınca kimse inanmadı. Şehir halkı mateme büründü. Savaşa gelmeyen ve yerine paralı asker gönderen Ebü Leheb, bir hafta sonra öldü.
müslümanlar büyük ve mühim bir zafere kavuştu. Savaşta alınan ganimetler eşit şekilde sahabe-lere dağıtıldı. İzinli olanların hakkı da verildi. Esirler ise kurtulup paraları ödettirilerek serbest bırakıldı. Kurtulma parasını bulmayan kafirlere ise mühim bir hak tanındı. Esar çoçuklarından onar kişiye okumayazma öğreterek kurtuldular.Bazıları ise hallerine göre karşılıksız salıverildi. Esirler hakkındaki bu güzel davranış, çoklarının iman etmesine yol açtı.

0 thoughts on “Bedir Savaşı

 1. HANDAN dedi ki:

  KONAK SİNEMASI tekrar kapanma tehlikesi ile karşı karşıya : İzmir’de Sanat
  sesli sohbet sitesi

 2. LATİFE dedi ki:

  Siteye ilk defa giriyorsanız Rumuzunu yazip ve sohbete katil butonuna bastiktan sonra, odalarin üzerindeki active x denetim satirini sag tiklayip yükleme yapmalısınız
  sesli chat sitesi

 3. GÜLPERİ dedi ki:

  BUCA’DA HOLLANDALI BİR AİLENİNİN KONUTU; DE JONGH MALİKANESİ : İzmir’de Sanat
  sesli chat sitesi

 4. AYDOĞAN dedi ki:

  Valla dediğiniz kadar varmış
  sesli sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*